Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 16 lutego 2006
  • wyświetleń: 4291

Palais: Starostwo odwołało się

Sprzedany - niesprzedany - taki jest na razie status gmachu byłej dyrekcji dóbr książęcych. 15 grudnia zeszłego roku odbyły się w starostwie rokowania w sprawie sprzedaży największego powiatowego pustostanu, jakim jest "Paleja" przy ulicy Antesa. Przystąpiła do nich firma "Karol Kania i Synowie" z Piasku, która zgodziła się zapłacić za 130-letni budynek 1,1 mln złotych - pisze Dziennik Zachodni.

Najpierw wszyscy się cieszyli. A najbardziej starostwo, że budynek, na którego remont ani utrzymanie nie miało pieniędzy, znajdzie w końcu właściciela. (Dwa przetargi się nie udały). I to właściciela z kasą, który będzie w stanie zabytek odrestaurować i tchnąć w niego życie.

Radość trwała dość krótko, ponieważ następnego dnia po rokowaniach do starostwa dotarła decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków Jacka Owczarka o wpisaniu "Palei" do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Śląskiego. Kaniowie, jak nam powiedział wiceprezes rodzinnej firmy Wojciech Kania, liczyli się z tym, że kupują zabytek. W związku z czym koszty jego restauracji i adaptacji będą dość wysokie.

Mieli jednak nadzieję, że ochrona konserwatorska nie obejmie wnętrz, wobec czego będą mogli bez przeszkód przystosować je do nowych funkcji. Jakich? Tego zdradzić nie chcą do dziś. Wojciech Kania utrzymuje, że pomysłów na paleję mają kilka.

Póki nie ma jednak umowy notarialnej, transakcja nie jest zakończona. Do jej podpisania ma dojść 28 lutego.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA