pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 24 października 2017
  • wyświetleń: 933

"Ojczysty - w niebezpieczeństwie" - realizacja programu w Wiśle Wielkiej

Od sierpnia do października Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie realizowała zadania pod nazwą "Na tropie ojczystego" w ramach Programu Ojczysty - dodaj do ulubionych 2017 ze środków finansowych Narodowego Centrum Kultury.

„Ojczysty - w niebezpieczeństwie” - 08-10.2017 · fot.


W środę, 30 sierpnia o godzinie 13.00 w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie w Filii w Wiśle Wielkiej 20 uczniów klas IV-VII wzięło udział w kryminalnym dyktandzie dla dzieci pt."(K)rymolirytanduś". W pierwszej części spotkania każdy uczestnik imprezy musiał odszukać schowane wskazówki, odczytać je za pomocą lupy, odnaleźć i rozkodować kod, a następnie udać się w miejsce, w którym ukryto nietypowe przedmioty - m.in. węgiel, farby, kredę.

Podczas drugiej części spotkania dzieci pisały dyktando pt. "Dziwne przypadki Jerzyka Polskiego" - uczestnicy musieli wykorzystać znalezione przez siebie przedmioty. Tytuł Mistrza ortografii i tablet uzyskała Zuzanna Nocoń.

"Ojczysty - w niebezpieczeństwie" - 08-10.2017 · fot.


W piątek, 1 września w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie w Filii w Wiśle Wielkiej odbyła się Noc w bibliotece "Spod ciemnej gwiazdy" organizowana w ramach projektu Na tropie Ojczystego. Spotkanie poprowadził Dariusz Rekosz - animator kultury, autor powieści detektywistycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych (m.in. Pocztówka z Toronto, Sanktuarium śmierci, Mors, Pinky i ostatnia przesyłka).

Uczestnikom nadano nietypowe imiona (Gertruda, Filomena, Erazm czy Bonawentura). Dzieci musiały m.in. uzupełnić komiksy, wykonać ilustrację posągu rycerza, połączyć rozsypane tytuły - uczestnicy z wielkim zapałem rozwiązywali zagadkowe szyfry i logiczne zadań pamięciowych, zmierzyli się także z "Wielką zagadką". Pod koniec spotkania młodzi adepci sztuki detektywistycznej poznali technikę tworzenia animacji poklatkowej (odbyła się projekcja filmu "Sprawcę widać jak na dłoni"). Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikat uczestnictwa w "Nocy detektywów". W spotkaniu uczestniczyło 16 uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej.

"Ojczysty - w niebezpieczeństwie" - 08-10.2017 · fot.


We wrześniu i w październiku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie w Filii w Wiśle Wielkiej odbyło się siedem warsztatów dla Klubu detektywów organizowanych w ramach projektu "Na tropie Ojczystego". Warsztaty obejmowały następującą tematykę:
1. "Gdzie jest język prasłowiański?" - uświadomienie roli znaczenia języka ojczystego (8.09),
2. "Święci i nie tylko" - zapoznanie z chrześcijańskimi zabytkami staropolszczyzny (15.09),
3. "Na krakowskim dworze" - zapoznanie z początkami kultury druku oraz upowszechniania się języka narodowego (22.09),
4. "Szlacheckie" - zapoznanie z kulturą i językiem XVII wiecznej szlachty (29.09),
5. "Piątkowe śniadania?" - zapoznanie z czasami oświeceniowego rozkwitu kultury (6.10);
6. "Straszne losy" - uświadomienie roli języka narodowego podczas okupacji (13.10);
7. "Cyberprzyszłość" - refleksja nad polszczyzną w świetle nowych technologii (20.10).

Podczas pierwszych warsztatów uczestnicy rozwiązywali językowe zagadki, poszukiwali śladów języka prasłowiańskiego we współczesnej polszczyźnie, konstruowali krypteks i rysującego robota. Na drugim spotkaniu poznali historię odkryć dokonanych przez Aleksandra Brucknera oraz tak jak on, przeszukiwali stare druki. Trzecie zajęcia poświęcone były zgłębianiu tajników czerpania papieru - uczestnicy poznali historię średniowiecznego Krakowa. Za pomocą piasku kinetycznego tworzyli wieże Kościoła Mariackiego. Na spotkaniu dotyczącym kultury sarmackiej dzieci zasiadły do uczty biesiadnej, podczas której poznały elementy stroju sarmackiego i dowiedziały się, czym jest np. prynuka. W spotkaniu uczestniczyło 15 członków Klubu Detektywa.

"Ojczysty - w niebezpieczeństwie" - 08-10.2017 · fot.


Zajęcia realizowane były w ramach projektu "Na tropie ojczystego", który ma na celu budowanie kompetencji językowej uczniów szkół podstawowych poprzez włączenie ich w rozmaite formy zabawy, których motywem przewodnim będzie wątek detektywistyczny. Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty - dodaj do ulubionych 2017.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie


Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie

43-200 Pszczyna
ul. Piastowska 1

tel. 032 2104244
tel. 032 4471006

Aleksandra Sobańska

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.