pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie
praca, pszczyna, czechowice, bielsko, tychy

Rozrywka

 • 6 października 2017
 • 8 października 2017
 • wyświetleń: 700

Gawiański weekend w Restauracji w Pałacu Bażantarnia

Za nami:

W ten weekend 6-8 października Restauracja w Pałacu Bażantarnia zaprasza w swoje progi, by dać szansę zakosztowania przysmaków stołu książęcego.

Zaczynamy, jak u Hitchcocka trzęsieniem ziemi, czyli mocnym uderzeniem w postaci 82. już Wieczorku Muzycznego, który powinien stanowić wspaniałe uzupełnienie wytwornej kolacji przy świecach z menu degustacyjnym. W najbliższy piątek o godzinie 19.00 wystąpi pani Małgorzata Pomorska. W repertuarze muzyka lat 50.,60. i 70-tych oraz klasyczna fortepianowa.

Ale nasze wnętrza, najstarsza na Śląsku sala bankietowo-koncertcwa oraz wspaniała kuchnia Zamku Letniego Plessów, zaprasza w piątek, w sobotę i w niedzielę na obiady od godziny 12.00!

Menu:

Przystawki
 • carpaccio wołowe z rukolą, parmezanem, kaparami i oliwą z oliwek - 24 zł
 • krewetki panco z salsą paprykową i oliwą bazyliową - 28 zł


Zupy
domowy rosół, gotowany na gęsinie, podany z makaronem - 11 zł
krem z dyni piżmowej i gruszki - 15 zł

Dania główne
 • filet z gładzicy w sosie kurkowym, podany z ryżem i bukietem sałat - 37 zł
 • tradycyjna rolada śląska z kluskami i czerwoną kapustą - 37 zł
 • Ragout z sarny z kaszy - 44 zł
 • Udko z gęsi, z pure z dyni, kaszą jęczmienną, jarmużem i gruszką - 55 zł
 • Ozór wołowy z kaszą gryczaną - 43 zł


Desery
 • Lody z truskawkami, bezą i bitą śmietaną - 15 zł
 • jabłko pieczone - 15 zł
 • Gruszka w sosie karmelowo - rumowym z lodami waniliowymi - 15 zł
 • Suflecik czekoladowy z wiśniami - 15 zł


Rezerwacja stolika pod numerem 601-406-352. Przyjmujemy płatność kartą. Po zmierzchu zapraszamy na spotkania przy kufelku piwa miejscowego, kieliszeczku wódeczki lub karafce wina. A dziatwie przygotowaliśmy liczne atrakcje.

---

6 października 1609 - II wojna polsko-szwedzka: hetman wielki litewski Jan Karol Chodkiewicz pokonał Szwedów w bitwie nad Gawią. Można by stwierdzić, że to były dobre złego początki.

---

W okresie, gdy Porębska Bażantarnia jest uważana za najlepszą bażantarnię w Europie, a więc ok. 1895 roku, piękna i chyba jeszcze szczęśliwa księżna Daisy wraz z małymi dziećmi jest częstą jej bywalczynią. W końcu klimat w Bażantarni jest zdecydowanie zdrowszy od tego, jaki panuje w położonym na bagnach zamku pszczyńskim, co służy zdrowiu dzieci, a okoliczny park zapewnia niezliczone możliwości rozrywki.

---

Z innych wspomnień warto też przytoczyć, że Bażantarnia ma bogatą tradycję spotkań towarzyskich, sięgającą jej początków. W XIX wieku grywało się tutaj w winta, wista lub mariasza. W okresie międzywojennym upowszechnił się w II Rzeczpospolitej brydż. Jego znanym orędownikiem był Prezydent Ignacy Mościcki, por. "Narty-Dancing-Brydż" Maja i Jan Łozińscy. Ten najdłużej urzędujący w Polsce prezydent, często zjawiał się Porębskiej Bażantarni z racji przyjaźni z jej właścicielem oraz z powodu uznawania w tamtym czasie pustych stoków na północ od Pałacu za znakomite trasy zjazdowe na nartach. Zabierał na te wyprawy Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, a raz był tutaj Minister Józef Beck. Z osobistych relacji dzisiejszego 90-latka Pana Grzegorza Ryguły wyłania się obraz przedwojennej Bażantarni, jako miejsca niezwykle ważnego dla kultury Górnego Śląska.

Książęca Bażantarnia

43-200 Pszczyna
ul. Barbórki 47

fax 322011640
kom. 601406352REKLAMA

Komentarze