pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 15 września 2017
  • wyświetleń: 814

Regionalny Zespół Śpiewaczy Radostowianki w Szczecinie

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie organizuje na przełomie sierpnia i września Turniej Muzyków Prawdziwych. Jest to wielkie święto, które gromadzi wykonawców i miłośników tradycyjnej kultury muzycznej. Na scenie sali kameralnej w muzyczne szranki staną amatorzy i profesjonaliści, prezentując bogactwo i różnorodność tradycyjnej kultury muzycznej.

Radostowianki
Regionalny Zespół Śpiewaczy Radostowianki · fot.


Turniej rozegrany jest w pięciu kategoriach muzycznych: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły śpiewacze oraz zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne i tancerze. Podczas przesłuchań uczestnicy prezentują obowiązkowe dwa utwory. Pierwszy z nich to utwór wybierany spośród dostępnych źródeł przez samych wykonawców. Drugi utwór to odpowiedź muzyków na wylosowany przed występem (15 minut wcześniej) wątek tematyczny związany z rokiem kalendarzowym i obrzędowym.

Miło nam poinformować, że w tym roku w trzecim już Turnieju Muzyków Prawdziwych wziął udział Regionalny Zespół Śpiewaczy Radostowianki prowadzony od wielu lat przez panią Jadwigę Masny. Radostowianki były jedynym zespołem ze Śląska , który występował w kategorii Zespoły Śpiewacze. W jury zasiedli wybitni specjaliści z dziedziny muzyki, kulturoznawstwa, etnografii, etnomuzykologii.

Radostowianki w znakomity sposób zmierzyły się z zapisami regulaminu, wybrały bowiem przepiękną pieśń ludową z wątkami apokryficznymi, natomiast w losowaniu tematu świetnie zinterpretowały motyw ucha igielnego w pieśni "Z tamtej strony za kościołem".

Występ Radostowianek zwrócił uwagę jurorów i widowni poprzez kilka elementów: autentyczny strój ludowy, pięknie brzmiące głosy i wspaniałe wykonanie utworów a`capella. Ostatecznie zajęły III miejsce w swojej kategorii (na 14 zespołów).

Radostowianki
Regionalny Zespół Śpiewaczy Radostowianki · fot.


Jak twierdzą członkinie zespołu, pobyt w Szczecinie i kontakt z muzyką na tak wysokim poziomie to przede wszystkim niezapomniane wrażenia. Podkreślały świetną organizację tej wielkiej imprezy, która trwała 4 dni i zgromadziła kilkuset muzyków, niezwykle ciepłe przyjęcie oraz wspaniałe doznania muzyczne. Dodać należy, że obok przesłuchań turniejowych przygotowano pokaz filmowy, koncert symfoniczny, warsztaty muzyki ludowej, a na zakończenie w niedzielę wielki wspaniały koncert finałowy.

Cieszymy się, że dzięki Turniejowi Muzyków Prawdziwych i muzycznej konfrontacji dorobku różnych regionów Polski mogliśmy pochwalić się naszą śląską tradycją i zaprezentować to, co mamy w tej dziedzinie najlepsze - bogaty repertuar pieśni obrzędowych i muzyki ludowej. Dodać należy, że region śląski w kategorii Zespoły instrumentalne i wokalno - instrumentalne reprezentował "Adam Oleś hurdu_ hurdu" (I miejsce na 22 zespoły) przedstawiający starą śląską muzykę w wydaniu jazzowym. Oba zespoły koncertowały już wspólnie i nawet nagrały płytę.Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Renata Zborowska

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.