pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 1 września 2017
  • 15 listopada 2017
  • wyświetleń: 1626

Wystawa "Szept szeptów" w Stajniach Książęcych

Za nami:

Do 30 listopada w Młynie w zabytkowym kompleksie Stajni Książęcych w Pszczynie można oglądać wystawę "Szept szeptów".

Szept szeptów, tytuł jednej z prac Ryszarda Otręby, zdaje się nadawać ton dużej części twórczości artysty. Grafik, rysownik, pedagog i projektant w swojej działalności artystycznej analizuje cały zespół pojęć związanych z odbiorem wizualnym, ale także z doświadczaniem pewnych stanów. Artysta czerpie z teorii postaci Gestalt, a zwłaszcza terminu percepcji, która obejmuje cały zakres pojedynczych doświadczeń i wrażeń, tworzących całość postrzegania, odbioru rzeczywistości. Rozważania artysty nad percepcją widoczne są zwłaszcza w pracach takich jak Przedmiot poznania i Wyodrębnienie sygnału.

Ryszard Otręba (Otremba), urodził się 28 lutego 1932 roku w Suszcu koło Pszczyny. Grafik, rysownik, zajmuje się także wzornictwem przemysłowym. W latach 1953-1959 studiował w ASP w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. W latach 1956-58 dodatkowo uczęszczał na zajęcia na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Mieczysława Wejmana. Po studiach został pracownikiem naukowym na macierzystej uczelni. W 1966 roku wyjechał na roczne stypendium do Pratt Institute w Nowym Jorku, co rozsławiło jego nazwisko wśród amerykańskich odbiorców sztuki.

Jego prace znalazły się w wielu instytucjach na tym kontynencie, m.in.: w Muzeum Guggenheima, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. Dzieła Ryszarda Otręby weszły także w skład stałych ekspozycji w muzeach i galeriach europejskich, m.in.: Muzeum Narodowego w Sztokholmie, Francuskiej Biblioteki Narodowej w Paryżu, Galerii Tate, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Wielokrotny juror wystaw międzynarodowych i kurator wystaw polskiej grafiki i plakatu za granicą. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa za całokształt twórczości artystycznej, rok później został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


Muzeum Zamkowe

43-200 Pszczyna
ul. Brama Wybrańców 1

tel. 032 2103037
tel. 032 4490888

new / pless.pl, źródło: Muzeum Zamkowe

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.