pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 16 sierpnia 2017
  • wyświetleń: 2507

Wyprawa z Diablakiem: magiczna pogoda w Tatrach Wysokich

Niedziela, 13 sierpnia dla sporej grupy klubowiczów z UKST "Diablak" rozpoczęła się bardzo wcześnie. Wyjazd na wycieczkę o 4 rano bardzo skrócił im noc, jednak cel i miejsce wycieczki w pełni rekompensowały niedospanie. Celem niedzielnej wycieczki było przejście trasy: Palenica Białczańska - Dolina Pięciu Stawów Polskich - Szpiglasowa Przełęcz (2110m n.p.m.) - Szpiglasowy Wierch (2172m n.p.m.) - Morskie Oko - Palenica Białczańska.

Magiczna pogoda w Tatrach Wysokich


Cała trasa liczyła około 27 km i niespełna 1200 m sumy podejść. Początkowe deszczowe warunki pogodowe nie napawały optymizmem do uprawiania turystyki tatrzańskiej, jednakże poprawa pogody i zanik opadów po dotarciu do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich zmotywował turystów do podjęcia decyzji o zdobywaniu Szpiglasowego Wierchu. Przy zdobywaniu, póki co najwyższego szczytu, gdzie w ramach wycieczek organizowanych przez "Diablaka" weszli klubowicze, co rusz pokazywały się i znikały za chmurami tatrzańskie szczyty.

Nieco poniżej Szpiglasowej Przełęczy naszym oczom ukazał się dorodny świstak, który tym razem niczego nie zawijał w sreberka a w przerwach w konsumowaniu posiłku bardzo chętnie pozował do zdjęć. Schodząc w kierunku Morskiego Oka turyści nie kryli zdziwienia jak inaczej, od strony południowo - zachodniej prezentuje się Mnich, który w niczym nie przypomina posągowej postaci mnicha podziwianego z brzegów Morskiego Oka. Wielki podziw wśród klubowiczów wzbudził Zadni Mnich (2172m n.p.m.), który nie jest widoczny znad Morskiego Oka, ponieważ zasłania go Mnich a idąc Ceprostradą do progu Dolinki za Mnichem prezentuje się bardzo okazale. Słoneczne warunki przy zejściu do Morskiego Oka i w trakcie drogi na parking w Palenicy Białczańskiej w pełni zrekompensowały początkowy deszcz.

W trakcie wycieczki uczestnicy podziwiali piękne panoramy głównie Tatr Wysokich, które szczegółowo omówione zostały przez przewodnika. Część turystów po raz pierwszy doświadczyła poruszania się po górach na drogach z ubezpieczeniami technicznymi (łańcuchy). W trakcie wycieczki przewodnik tatrzański Pan Marcin Marciniszyn przybliżył turystom historię terenu, walory przyrodniczo-krajobrazowe, budowę geologiczną a także przedstawił liczne ciekawostki związane z elementami występującymi na trasie wycieczki. Jego osobowość oraz nieszablonowy sposób dzielenia się swoją wiedzą na długo pozostaną w naszej pamięci - bardzo dziękujemy! Wycieczka zakończyła się po ponad 18 godzinach bezpiecznym powrotem bardzo zadowolonej grupy do Pszczyny.

Spora grupa Klubowiczów poprzez tą wycieczkę kontynuowała zdobywanie punktów w ramach akcji organizowanej przez Hospicjum Św. Ojca Pio w Pszczynie - "Zdobywamy szczyty dla Hospicjum".

Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów turystyki, osoby chcące pochodzić po górach do uczestnictwa w wycieczkach organizowanych przez Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "DIABLAK". Naszym celem jest zachęcanie młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, pozostajemy również otwarci na turystów w każdym wieku. Najbliższy wyjazd w góry planowany jest na 3 września br., tym razem na Babią Górę (najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego). Wycieczka ta adresowana jest zarówno do młodzieży i turystów z większym doświadczeniem, jak i dla rodzin z dziećmi - w tym przypadku przewidziana jest odrębna trasa. Zapraszamy również na szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, które odbędzie się w dniach 9-10.09.2017r. - zapisy już są prowadzone a wszystkie szczegóły znajdują się na stronie Klubu.

Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "Diablak" współpracuje przy organizacji wyjazdów z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, a także Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie.

Więcej informacji nt. działalności Klubu znaleźć można na www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl

Opiekunowie Klubu
Agnieszka Szczypka - Wojciech
Artur Wojciech

Uczniowski KlubSportowo-Turystyczny "DIABLAK"

43-200 Pszczyna
ul. 3 Maja 7

kom. 0504032040
kom. 0609555369

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.