pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 6 lipca 2017
  • wyświetleń: 1742

[ZDJĘCIA] VIII Ogólnopolski Zjazd Jankowiczan

W sobotę 24 czerwca odbył się kolejny zjazd mieszkańców Jankowic. W tym roku organizatorem były Jankowice w województwie podkarpackim, które są częścią gminy Chłopice. Na uroczystość przybyło 11 delegacji z całej Polski, wraz z pomysłodawcą tych zlotów, czyli księdzem Edwardem Mosiołem. 

Zjazd Jankowiczan


Zjazd Jankowiczan odbywa się cyklicznie co dwa lata, pod koniec czerwca - w okolicach święta patrona tych miejscowości, czyli św. Jana.

Zjazd rozpoczął się mszą świętą w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej w Jankowicach, później kontynuowano zabawę na terenie tamtejszego stadionu sportowego. 

Z naszej miejscowości uczestniczyło blisko 50 mieszkańców. Sołectwo reprezentowali sołtys Michał Pudełko, radny powiatu pszczyńskiego Rafał Wróbel, członkowie Bractwa Kurkowego, zespół folklorystyczny "Jankowiczanie" oraz druhowie naszej OSP Jankowice i chętni mieszkańcy.

Bracia kurkowi zabrali ze sobą armatkę, której salwa rozpoczęła Zjazd, natomiast "Jankowiczanie" zaprezentowali pieśni i stroje ziemi pszczyńskiej.

W drodze powrotnej uczestnikom Zjazdu Jankowiczan udało się zapoznać z historią oraz zwiedzić drewniane sanktuarium w Chłopicach, oraz Zespół Ogrodowo-Pałacowy w Łańcucie.

kk / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.