pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 8 czerwca 2017
  • wyświetleń: 890

Proefesor Stanisław Nicieja odwiedził Pawłowice

W ramach spotkań Klubu Miłośników Historii gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowicach był prof. Stanisław Nicieja - historyk, były rektor Uniwersytetu Opolskiego i autor wielu publikacji oraz książek poświęconych kresom.

Stanisław Nicieja
Stanisław Nicieja odwiedził Pawłowice. · fot.


Jak sam podkreśla, nie jest historykiem Kresów lecz historykiem Polski. W swoich publikacjach kreśli z dużą swobodą narracyjną historię i mitologię miejscowości utraconych przez Polskę na wschodzie po 1945 roku. Szczególnym uznaniem czytelników cieszy się cykl "Kresowa Atlantyda" liczący obecnie 9 tomów (docelowo ma ich być około 30), w którym autor pisze barwnie o 200 miastach i miasteczkach kresowych. Zawiera w nich dzieje całych rodzin na przestrzeni kilku pokoleń: od zaborów po czasy najnowsze. Są to swoiste sagi rodzinne, historie wzlotów i upadków, opowieści o latach szczęścia i nieszczęścia, sukcesów i porażek.

Profesor opowiedział m.in. o mieszkańcach przedwojennego Chodorowa, gdzie znajdowała się znana cukrownia, której cukrem słodzono nawet kawę w słynnych restauracjach Wiednia, Paryża czy Londynu. Ludzie ci przenieśli się do Raciborza na Śląsk, gdzie także uruchomili cukrownię. Teksty zawarte w książkach ilustrowane są oryginalną i bogatą ikonografią. Po spotkaniu chętni mogli porozmawiać z profesorem, a także nabyć wybrane tomy "Kresowej Atlantydy". Uczestnicy spotkania byli pod dużym wrażeniem wspomnień gościa, tym bardziej że wielu z nich ma korzenie kresowe.

new / pless.pl, źródło: GBP w Pawłowicach

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.