pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 31 maja 2017
  • 2 czerwca 2017
  • wyświetleń: 1969

Wystawa i spotkanie z globtroterem Mieczysławem "Hajerem" Bieńkiem

Za nami:

W piątek, 2 czerwca o godzinie 19.15 odbędzie się wyjątkowa wystawa i spotkanie z globtroterem Mieczysławem "Hajerem" Bieńkiem w Galerii Fotografii Piktorialnej WERANDA w Uzdrowisku w Goczałkowicach-Zdroju.

Wystawa i spotkanie z globtroterem Mieczysławem


Urodzony w 1956 r. w Katowicach. Były górnik, który po ciężkim wypadku rozstał się z kopalnią i rozpoczął nowy, podróżniczy etap w swoim życiu. Ceniony prelegent, autor pięciu książek. Od 1971 roku, po ukończeniu technikum górniczego, pracuje jako górnik dołowy w kopalni KWK Wieczorek. Udziela się także jako ratownik górniczy. W sumie w górnictwie przepracował 27 lat. Za swoje osiągnięcia dla górnictwa został odznaczony m.in. dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi. W 2000 roku uległ ciężkiemu wypadkowi górniczemu, w wyniku którego stracił wzrok w jednym oku. Oznacza to też koniec pracy na kopalni.

W ramach swoistej terapii psychicznej wyruszył w świat. Najpierw do Indii, potem do kolejnych krajów azjatyckich, afrykańskich i Ameryki Południowej. W sumie odwiedził około 120 krajów na czterech kontynentach. Z czasem wypracował własny styl podróżowania, w którym szczególnie ceni sobie docieranie do trudno dostępnych miejsc i celów, rzadko odwiedzanych przez brać podróżniczą. W 2006 roku na swoje 50. urodziny wyruszył w kilkumiesięczną podróż lądową do Dalajlamy w Indiach. W końcowej części tej drogi towarzyszy mu filmowiec Paweł Wysoczański. Z nakręconych materiałów powstał film dokumentalny "W drodze". W 2010 roku Bieniek wydał swoją pierwszą książkę "Hajer jedzie do Dalajlamy", będącej opisem zarówno całej wędrówki do Dalajlamy, jak i wielu przygód z dzieciństwa, życia dorosłego, a przede wszystkim z innych podróży azjatyckich.

Mieczysław Bieniek z pasją para się fotografią, robi też amatorskie filmy ze swoich podróży.

Mieczysław Wielomski

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.