pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 24 maja 2017
  • wyświetleń: 1575

Tydzień Bibliotek w Pszczynie: konferencja, spotkanie autorskie

Tegoroczny Tydzień Bibliotek spędziliśmy bardzo aktywnie. MPBP zorganizowała trzy duże wydarzenia: konferencję, lekcje biblioteczne dla gimnazjalistów oraz spotkanie autorskie.

Tydzień Bibliotek w Pszczynie - 8-12.05.2017 · fot.


11 maja w starostwie powiatowym w Pszczynie odbyło się spotkanie władz miasta i powiatu, dyrektorów szkół, bibliotekarzy oraz nauczycieli z regionu dotyczące czytania. Podczas konferencji "Czytamy?" wygłoszono dwa wykłady. Dr Marek Kaczmarzyk - biolog i neurobiolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach mówił o neurodydaktycznym aspekcie procesu czytania i istotnym zjawisku empatii lustrzanej. Trenerka edukacji i polonistka - Weronika Zawisza-Grzanka w swojej prelekcji wskazywała zalety i korzyści płynące z lektury. Konferencji towarzyszyły wystawy książek interaktywnych dla dzieci i młodzieży oraz pokonkursowa wystawa fotograficzna prac z I L.O. im. B. Chrobrego w Pszczynie. W konferencji udział wzięło 85 osób. Patronat nad wydarzeniem objął starosta pszczyński oraz burmistrz Pszczyny.

Różne oblicza literatury młodzieżowej - pod takim wspólnym tytułem bibliotekarka MPBP przygotowała cykl lekcji bibliotecznych dla młodzieży gimnazjalnej. W dniach 8 i 9 maja 120 uczniów klas drugich i trzecich Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz nr 4 w Pszczynie poszerzało swoją wiedzę o powieści dla młodzieży. Wspólnie analizowano fragmenty książek i charakteryzowano sylwetki głównych bohaterów, by na koniec stworzyć notatkę podsumowującą gatunek i listę tytułów, po które warto sięgnąć.

Jak co roku najmłodsi czytelnicy mieli możliwość uczestnictwa w spotkaniu autorskim. 12 maja w Centrali MPBP goszczono pisarkę Renatę Piątkowską. 50 dzieci z klas 4 Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie mogło osobiście zapoznać się z autorką popularnych opowiadań "Gdyby jajko mogło mówić", ale także poruszających tematykę emigracji czy praw człowieka "Hebanowe serce" czy "Która to Malala". Dzieci mogły ponadto wysłuchać fragmentów utworów czytanych przez profesjonalną lektorkę - Panią Elżbietę Malwinę Kożurno.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie

43-200 Pszczyna
ul. Piastowska 1

tel. 032 2104244
tel. 032 4471006

BM / pless.pl, źródło: M-PBP Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.