pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 10 kwietnia 2017
  • 22 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 2642

Dzień (po)Wolnej Sztuki w Muzeum Zamkowym i Stajniach Książęcych

Za nami:

W sobotę, 22 kwietnia w muzeach i galeriach w całej Polsce odbędzie się szósta edycja muzealnej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Do akcji przyłączyło się także Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Przez godzinę przewodnicy będą chcieli przekonać zwiedzających, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia.

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Zamkowym i Stajniach Książęcych - 22.04.2017 · fot.


Tego dnia dokładnie w południe, Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza gości do powolnego oglądania pięciu wybranych obiektów z kolekcji. Przy eksponatach będą stały osoby, których zadaniem będzie motywowanie gości do podjęcia samodzielnej refleksji i wzbudzenia dyskusji. Mają oni uświadomić uczestnikom akcji, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania eksponatów i obcowania ze sztuką nie jest niezbędna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie.

- Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że każdy obiekt ma swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w nią wsłuchać - mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. - Wiele osób boi się, że wejdzie do muzeum i nie zrozumie pokazywanych w nim obiektów. Przez Dzień Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że to nieprawda pochylając się nad danym eksponatem, możemy samodzielnie dojść do pewnych wniosków, zainspirować się i w efekcie polubić zwiedzanie muzeów. Ponadto, akcja trwa jedynie godzinę idealnie, żeby się nie zmęczyć i zobaczyć, że wchodząc do muzeum nawet na chwilę możemy wiele skorzystać.

Eksponaty udostępnione podczas Dnia Wolnej Sztuki w Muzeum Zamkowym:
  • Kwarta żydowska do rytualnej ablucji z wystawy "Hodie mihi, cras tibi. Z miedzi zrodzone",
  • Obraz "Św. Antoni Pustelnik i Anzelm (?)" z wystawy "Znane i nieznane",
  • Klejnoty Księżnej Daisy z wystawy "Galeria portretów. W kręgu wolnych panów, hrabiów i książąt pszczyńskich",
  • Renesansowa kusza myśliwska z 2 poł. XVI w. z wystawy "Zbrojownia",
  • Kareta Triumfalna Króla Jana III Sobieskiego z wystawy "W purpurze i złocie. Karety paradne króla Jana III Sobieskiego".


Obiekty będą oznakowane. Cena biletu wynosić będzie 2 złote - z pieczątką zbrojowni i Stajni.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się od 2011 roku. W zeszłym roku w akcji wzięło udział pięćdziesiąt jeden muzeów sztuki, historycznych, etnograficznych, archeologicznych i techniki. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie internetowej www.dzienwolnejsztuki.pl.

Muzeum Zamkowe

43-200 Pszczyna
ul. Brama Wybrańców 1

tel. 032 2103037
tel. 032 4490888

BM / pless.pl, źródło: Muzeum Zamkowe

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.