pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 22 marca 2017
  • 24 maja 2017
  • wyświetleń: 2286

Malarstwo Romana Nygi na wystawie w stajniach książęcych

Za nami:

"Domowina Europa. Roman Nyga. Malarstwo - Projekty" to najnowsza wystawa czasowa w Stajniach Książęcych, która prezentuje oblicza sztuki bieruńskiego malarza Romana Nygi.

"Domowina Europa. Roman Nyga. Malarstwo - Projekty"


Artysta, wykształcony w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, realizuje się poprzez ekspresję: gestu, koloru, formy, którą wyniósł ze stron rodzinnych. Tym językiem wyraża pojęcia sobie najbliższe, ale jednocześnie uniwersalne: przywiązanie do rodziny i lokalnych korzeni czy pamięci o przodkach. Troska o to, co człowiekowi najbliższe przejawia się w projektach w przestrzeni miejskiej, które prezentujemy na przykładzie koncepcji urbanistycznych z Wrocławia i Warszawy, wykonanych przez artystę na początku lat 70. ubiegłego wieku. Pracami jedynymi w swoim rodzaju są wyobrażenia tzw. stworoków, przeniesione z ustnych podań, przekazanych artyście przez rodzinę zamieszkałą w Bieruniu Starym.

Liczne podróże i wymiana doświadczeń artystycznych w Szwajcarii, Niemczech i Holandii zaowocowały szeregiem prac, z których kilka prezentujemy w dawnym młynie należącym do kompleksu Stajni Książęcych. Na wystawie znajdują się również najnowsze kolaże, efekt poszukiwań w sferze znaków
i symboli.

Kuratorem wystawy jest Dominika Sulińska. W każdy czwartek o godzinie 12.00 w cenie biletu wstępu do Stajni Książęcych odbywa się także oprowadzanie kuratorskie. Wystawę można będzie oglądać do 31 maja.

Muzeum Zamkowe


Muzeum Zamkowe

43-200 Pszczyna
ul. Brama Wybrańców 1

tel. 032 2103037
tel. 032 4490888

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.