pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 15 marca 2017
  • 29 marca 2017
  • wyświetleń: 1693

IV Konkurs Krasomówczy o tytuł "Przewodnik - Krasomówca"

W dniach 24-26 marca w Pszczynie odbył się IV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy o tytuł "Przewodnik - Krasomówca". Patronat nad nim objęli m.in. Wojciech Saługa - Marszałek Województwa Śląskiego, prof. dr hab. Andrzej Markowski - przewodniczący Rady Języka Polskiego, Roman Bargieł - prezes ZG PTTK oraz Paweł Sadza - starosta pszczyński i Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny.

IV Konkurs Krasomówczy o tytuł "Przewodnik - Krasomówca" - 24-26.03.2017


Konkurs jak zawsze spoczywał w rękach organizatorów, którymi byli Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej i Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK Woj. Śląskiego.

Przesłuchania eliminacyjne, do których przystąpiło 15 przewodników z prawie całego kraju: Warszawy, Sulejówka, Krakowa, Łodzi, Białegostoku, Dęblina, Zamościa, Kwidzyna, Gdyni, Międzyzdrojów, Chorzowa, Katowic i Pszczyny, którą reprezentowała Alicja Matusiak, odbyły się w Sali Audiowizualnej Stajni Książęcych Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

IV Konkurs Krasomówczy o tytuł "Przewodnik - Krasomówca" - 24-26.03.2017


Po wysłuchaniu wszystkich wystąpień siedmioosobowe Jury, do którego weszli m.in. laureaci poprzednich konkursów, wytypowało pięciu przewodników, którzy zmierzyli się o ten zaszczytny w środowisku przewodnickim tytuł "Przewodnik - Krasomówca". Przy wypełnionej Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego wystąpili: Jacek Kaczmarek z Sulejówka, Iwona Zinkiewicz z Białegostoku, Alicja Matusiak z Pszczyny, Anna Kuczmarska z Gdyni i Włodzimierz Dembiński z Warszawy, który swoim wystąpieniem na temat "Sportu w Warszawie do 1939 roku" zwyciężył minimalnie swoich rywali i uzyskał tytuł "Przewodnik - Krasomówca".

Przedstawicielka Koła Przewodników PTTK z Pszczyny ujęła widzów pięknym tematem "Z audiencją u Mości Królowej", gdzie za ową Królową obrała dominujący w Beskidzie Żywieckim masyw Babiej Góry. Przy aplauzie całej sali została obdarowana nagrodą publiczności - wspaniałą rzeźbą drewnianej św. Barbary ufundowanej przez władze Istebnej.

IV Konkurs Krasomówczy o tytuł "Przewodnik - Krasomówca" - 24-26.03.2017


Poza konkursem wystąpiły laureatki Szkolnego Konkursu Krasomówczego, który odbył się 17 marca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego. Karolina Olszowiec i Julia Dwornik, brawurowo przedstawiły swój temat "Legendę o Klimczoku" i "Cudze chwalicie - swego nie znacie", za które otrzymały ogromne brawa.

Miłym przerywnikiem był moment dekoracji trzech seniorów przewodnictwa: Felicji Wojtyła i Czesława Szindlera z Pszczyny oraz Emilii Zajdok z Katowic Odznaką Honorową "Przewodnik Turystyczny Województwa Śląskiego".

IV Konkurs Krasomówczy o tytuł "Przewodnik - Krasomówca" - 24-26.03.2017


Zgromadzeni widzowie oklaskami podziękowali zwycięzcom a organizatorom zapowiedzieli, że liczą na podobną imprezę za rok.


Przewodniczący Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK Woj. Śląskiego,
Ryszard Ziernicki

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.