pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 1 marca 2017
  • 21 marca 2017
  • wyświetleń: 610

W bibliotece wystawa poświęcona Kornelowi Gibińskiemu

Za nami:

Gminna Biblioteka Publiczna wspólnie z Polską Akademią Nauk Archiwum w Warszawie Oddziała w Katowicach organizuje wystawę pt: "Kornel Gibiński - lekarz Armii Krajowej, która została przygotowana na podstawie materiałów zgromadzonych w Oddziale Archiwum. Wystawę można zobaczyć w Gminnej Bibliotece Publiczne w Pawłowicach przez cały marzec.

Kornel Gibiński


Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie Oddział w Katowicach zajmuje się gromadzeniem, opracowaniem, przechowywaniem oraz udostępnianiem materiałów archiwalnych Instytucji PAN oraz spuścizn archiwalnych po uczonych związanych ze Śląskiem. Wystawa pod tytułem "Kornel Gibiński - lekarz Armii Krajowej" została przygotowana na podstawie materiałów zgromadzonych w Oddziale Archiwum.

Na wystawie prezentowane są materiały archiwalne ze spuścizny profesora Kornela Gibińskiego (W-III.32), który w okresie II wojny światowej jako lekarz działał w Armii Krajowej w Krakowie. Za swoją działalność znalazł się w obozie koncentracyjnym. Na wystawie prezentowane są przede wszystkim materiały dotyczące działalności Komisji Likwidacyjnej b. A.K. oraz ujawnienie się, a także weryfikacja Kornela Gibińskiego po zakończeniu II wojny światowej. Scenariusz wystawy przygotował dr Mateusz Sobeczko (PAN Archiwum w Warszawie Oddział w Katowicach).

Wydarzenie jest kolejnym wspólnym przedsięwzięciem Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowicach oraz PAN Archiwum w Warszawie Oddziału w Katowicach. Wystawę będzie można zobaczyć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowicach w dniach od 1 marca do 31 marca.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.