pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 28 września 2016
  • 31 października 2016
  • wyświetleń: 2994

Piosenka poetycka w Pszczyńskim Centrum Kultury po raz dwunasty

Za nami kolejny już Konkurs "Sentymenty", którego celem jest promocja polskiej piosenki poetyckiej. Od dwunastu lat konkurs cieszy się popularnością wśród młodych wykonawców śpiewanych tekstów poetyckich, a na przesłuchaniach coraz częściej pojawiają się młodzi ludzie nie tylko z naszego terenu.

XII edycja Konkursu Piosenki Poetyckiej "Sentymenty" - 28.10.2016 · fot.


W piątek, 28 października w sali widowiskowej Pszczyńskiego Centrum Kultury piękne piosenki poetyckie wykonywali młodzi wokaliści, którzy przybyli tutaj z Pawłowic, Oświęcimia, Komorowic, Milówki, Czerwionki - Leszczyn i oczywiście z samej Pszczyny. Stanęli przed jury, które oceniało ich wykonania i miało trudne, jak się okazało, zadanie wybrania i nagrodzenia tych najlepszych.

Jury przewodniczył Wojciech Jakubiec - aktor, animator kultury, pedagog i reżyser, znany twórca Teatralnej Maszyny Pszczyna. Obok niego wokalistów oceniali: Barbara Broda-Malon - wokalistka, aktorka, międzynarodowy trener wokalny, laureatka wielu prestiżowych nagród, właścicielka studia piosenki "VoicePless", Sebastian Kowol - muzyk, gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny,
Dawid Stwora - poeta, tekściarz, literat, pomysłodawca wielu przedsięwzięć społeczno - kulturalnych w Pszczynie.

XII edycja Konkursu Piosenki Poetyckiej "Sentymenty" - 28.10.2016 · fot.


Młodzi wokaliści zaprezentowali wspaniale dobrane utwory i wszyscy w bardzo interesujący sposób je wykonali. Należy podkreślić, że po raz kolejny wielkim uznaniem wśród występujących cieszyła się twórczość Agnieszki Osieckiej, chociaż nie zabrakło również utworów duetu Przybora - Wasowski, tekstów Jacka Cygana, a nawet naszego wieszcza narodowego - Juliusza Słowackiego. Z przykrością odnotować należy fakt, że względy zdrowotne nie pozwoliły kilkorgu młodym ludziom wziąć udziału w tym konkursie.

Po przesłuchaniach jurorzy odbyli naradę, a jej wyniki przedstawili uczestnikom. Podkreślili bardzo wysoki poziom konkursu, świetnie dobrane teksty i poprawne wykonania. Zwrócili też uwagę na tak zwany ogólny wyraz artystyczny, który nie zawsze był zadowalający - ubiór, gestykulacja, zachowanie na scenie. Ostatecznie przyznali trzy wyróżnienia, które otrzymali:
  • Dominika Drapacz z POPP w Czerwionce - Leszczynach za wykonanie piosenki Agnieszki Osieckiej z muzyką Andrzeja Zielińskiego "Dobranoc panowie"
  • Aleksandra Pławecka ze Studia wokalnego Voicesing w Oświęcimiu za interpretację utworu "Na brzozowej korze" Agnieszki Osieckiej do muzyki Macieja Małeckiego
  • Szymon Kaul - uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Pszczynie, uczestnik wieczorów "Poezja i muzyka pod 13" (jedyny reprezentant z Pszczyny) - za oryginalne wykonanie tekstu Juliusza Słowackiego "Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi" do muzyki Marka Grechuty.


XII edycja Konkursu Piosenki Poetyckiej "Sentymenty" - 28.10.2016 · fot.


Klasyfikacja końcowa

  • I miejsce przypadło Karolinie Kobielusz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce za piękne i profesjonalne wykonanie "Tanga Tandress" Agnieszki Osieckiej i Jerzego Satanowskiego.
  • II miejsce uzyskała Natalia Gaweł z ZSO w Pawłowicach za wykonanie utworu Agnieszki Osieckiej do muzyki Jerzego Satanowskiego "Niepokój". Wokalistce świetnie akompaniowała na pianinie Grażyna Podżorska.
  • III miejsce zdobyła Sylwia Piątek reprezentująca Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu, która znakomicie wykonała znaną piosenkę Jacka Cygana i Włodzimierza Korcza "Jaka róża taki cierń" i zachwyciła niebanalną barwą głosu oraz indywidualną interpretacją.


Zwyciężczyni zachwyciła nie tylko znakomitą interpretacją piosenki, ale także zwróciła uwagę strojem, oszczędną gestykulacją i mimiką twarzy (ogólnym wyrazem artystycznym). Zgodnie z regulaminem nagrodę odebrała przed koncertem gwiazdy wieczoru - Tomasza Stockingera i tam wykonała nagrodzoną piosenkę. Artysta także pochwalił wykonanie piosenki i życzył Karolinie powodzenia i rozwijania talentu.

XII edycja Konkursu Piosenki Poetyckiej "Sentymenty" - 28.10.2016 · fot.


Po występie Karoliny Kobielusz na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru - Tomasz Stockinger oraz pianista Stefan Gąsieniec. Ponad stuosobowa publiczność z zadowoleniem wysłuchała recitalu "Już nie zapomnisz mnie", na który składały się piosenki z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Aktor przypomniał najładniejsze przeboje z polskich filmów i kabaretów lat międzywojennych.

- Mamy nadzieję, że przyszłoroczna edycja "Sentymentów" przyniesie równie miłe przeżycia wszystkim miłośnikom polskiej piosenki poetyckiej - podsumowują organizatorzy.

XII edycja Konkursu Piosenki Poetyckiej "Sentymenty" - 28.10.2016 · fot.


Pszczyńskie Centrum Kultury

43-200 Pszczyna
ul. Piastowska 1

tel. 032 2104551

Renata Zborowska

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.