Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 20 kwietnia 2005
  • wyświetleń: 12744

Wacław Kostrzewa - poeta nowoczesny

Ten pięćdziesięciokilkuletni, pszczyński przedsiębiorca na codzień prowadzi biuro handlu nieruchomościami „Willex”. W wolnych chwilach pisze wiersze. Jako poeta zadebiutował w 1995 tomikiem „Ta jedyna”. Choć debiutował dość późno, bo w wieku 44 lat, ma już spory dorobek.

W jego skład wchodzi siedem zbiorków. Najbardziej znane to „Pszczyńskie noce”, „Wąskotorówka” i zadedykowane zmarłemu bratu „Pragnienie”. Ostatnio nakładem wydawnictwa „Literature & Sciences” ukazało się również „Białe tango” („Bile tango”), wydane w dwóch językach – polskim i czeskim.

Poezja Kostrzewy jest liryczna, zmysłowa, łatwa w odbiorze, lecz daleka od banału. Czasami może nieco zbyt nowoczesna, nowobogacka, czy wręcz komercyjna, lecz dzięki temu zyskuje swój charakterystyczny styl.

Wkrótce ukazać ma się kolejny tomik – „Krótkie historie”. Z tej okazji przeprowadziliśmy z panem Wacławem krótką rozmowę na temat jego twórczości, zainteresowań, planów literackich oraz wizerunku XXI-wiecznego poety.

Jak to się stało, że zaczął Pan pisać?

Jak to się stało? W wieku 13 lat wyjechałem do technikum Górniczego do Zabrza. Miałem wprawdzie zdany egzamin do Liceum, ale koledzy jechali, a człowiek ciekaw świata – pojechałem z nimi. Skończyłem Technikum Górnicze w Zabrzu, trochę studiowałem, potem pracowałem w kopalni. Najpierw przez 5 lat jako górnik, później przez 20 jako sztygar. W wolnych chwilach pisałem. Dla siebie i do szuflady. 10 lat temu był konkurs literacki. Pomyślałem – spróbuje swoich sił. No i zająłem I miejsce w ogólnopolskim konkursie poetyckim. Wtedy zgłosiło się kilku wydawców, którzy zainteresowali się moimi wierszami. Tak się zaczęło. Od tej pory ukazało się siedem tomików. Najbardziej udane to „Pragnienie” i zadedykowana mojemu zmarłemu bratu „Wąskotorówka”.

Który z nich jest najbardziej osobisty?

Lubię „Pszczyńskie noce”, ale najbardziej chyba „Pragnienie”. Włożyłem w nie najwięcej pracy i został uznany przez warszawskich krytyków za wydarzenie literackie sezonu. Zostałem zaproszony do telewizji. Wiersze czytała m.in.: Anna Dymna. Zafascynowała się nimi. Później zaproponowano mi ich przetłumaczenie na język czeski.

Jest Pan poetą nowoczesnym, na miarę XXI wieku. Z własną firmą, niezłym samochodem. Wiersze pisze Pan na komputerze, czy jest wierny tradycyjnej maszynie do pisania?

Wiersze piszę ołówkiem, później długo je przerabiam. – nazywam to „odchwaszczaniem”. Ostateczną wersję moja córka – Agnieszka przepisuje do komputera. Robimy wydruk i zanosimy do krytyki. Na ogół red. Maciejowi Szczawińskiemu z Radiowej Trójki, który prowadzi w Pszczynie „Klub poczty poetyckiej”.

Czy z pisania wierszy można wyżyć?

Z poezji wyżyją takie nazwiska jak Szymborska, czy Różewicz, ale za książkę wydaną w Czechach poleciałem na Kubę.

Wiem, był o tym artykuł w „Pszczyńskim Forum”. Czyli chyba pod tym względem nie jest najgorzej. A czy może Pan powiedzieć kilka słów na temat swojego ostatniego zbiorku?

Ostatnio ukazał się wydany w Czechach przez Libora Martinka zbiór wierszy „Białe tango” („Bile tango”). Tak... Ile to kłopotu z tym było. W trakcie tłumaczenia, tekst kilka razy musiałem wysyłać Liborovi do korekty, ale chyba się opłacało, co w Czechach książka jest wysoko na liście tłumaczonych bestsellerów i nieźle się sprzedaje.

Podobno w najbliższym czasie planuje Pan wydać kolejny

Nakładem wydawnictwa „Zysk & S-ka” wyjdzie zbiorek „Krótkie Historie”. Książka ukaże się za miesiąc. Na Międzynarodowych Targach Literackich w Warszawie już będzie dostępna. Pracuję też nad surrealistyczną powieścią obyczajową. Będzie to taki romans społeczno obyczajowy, którego akcja dzieje się m.in. w Pieninach, na Rivierze Francuskiej i w okolicach Sandomierza. To powieść o facecie, który znużony życiem ucieka w góry. Trochę wzorowane na Hemingwayu. No, ale nie jest jeszcze gotowa, więc nie zapeszajmy!

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia

Miłosz Klemens / pless.pl

--------------------------

Zapraszamy na stronę poety - www.kostrzewa.pna.pl class=dodaj target=_blank>www.kostrzewa.pna.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA