Rozrywka

  • 12 października 2015
  • 24 listopada 2015
  • wyświetleń: 3237

Konkurs: Pogodejmy po naszymu

Gwara, dawniej była pierwszym językiem, jaki kształtował świadomość dziecka. Dziś coraz rzadziej używana jest w procesie codziennej komunikacji i przekazywana młodym pokoleniom, dlatego niezwykle istotne są wszelkiego razu pomysły mające na celu ożywienie rodzimej gwary.

Konkurs Pogodejmy po naszymu - 18.11.2015 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Osiemnaście lat temu po raz pierwszy w Gminnym Ośrodku Kultury w Goczałkowicach-Zdroju, zorganizowano konkurs gwarowy dla dzieci "Pogodejmy po naszymu". Idea, jaka przyświecała pomysłodawcom przedsięwzięcia, od początku związana była z zachowaniem i kultywowaniem przez najmłodsze pokolenie rodzimych wartości i tradycji.

Na przestrzeni lat dzięki zaangażowaniu i pracy nauczycieli liczba uczestników zgłaszających się na konkurs imponuje. Pomimo wszechobecnej globalizacji i zacierania się śladów odrębności kulturowej moda na śląskość nie przemija. Coraz więcej ludzi jest dumnych ze swych korzeni, a co najważniejsze przekazuje tę dumę swym dzieciom.

O autentyczności tej tezy najlepiej świadczy tegoroczna, jubileuszowa edycja przeglądu, w której wzięło udział aż 29 miłośników lokalnej godki. Na sali GOK-u mali uczestnicy z niemalże wszystkich szkół powiatu pszczyńskiego zaprezentowali różnorodne teksty śląskie, spośród których na szczególną uwagę zasługiwały specjalnie przygotowane na tę okazję utwory autorskie.

Spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu uczniów, pięcioosobowe jury, kierując się doborem repertuaru, interpretacją i znajomością gwary zdecydowało się przyznać 7 wyróżnień stopnia III, 19 wyróżnień stopnia II oraz 3, stopnia 1. Na tegorocznym podium stanęli: Anna Leonard z Kobióra, Natan Klimek z Piasku oraz Julia Janosz ze Studzienic.

Niespodzianką, jaką z okazji pełnoletności konkursu przygotował dla uczestników organizator, był przyjazd Marka Szołtyska - dziennikarza, pisarza, a przede wszystkim piewcy kultury Górnego Śląska, który w trakcie spotkania zaprezentował najmłodszym dawne gry i zabawy oraz podzielił się refleksjami na temat różnorodności i znaczenia gwary w poszczególnych regionach śląska.

BM / pless.pl

źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.