Rozrywka

  • 19 maja 2015
  • wyświetleń: 5003

55-lecie Zespołu "Pszczyna"

Zespół Regionalny "Pszczyna" świętował 55-lecie działalności. Jubileusz odbył się w piątek, 15 maja w Skansenie "Zagroda Wsi Pszczyńskiej". Gości przywitali: Grzegorz Cempura - prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej oraz Jolanta Cempura - kierownik zespołu.

55-lecie zespołu Pszczyna


W uroczystościach uczestniczył wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak. - Pamiętam zespół z młodości, kiedy powstawał w 1960 roku. Była to wielka inicjatywa Aleksandra Spyry. Te 55-lat zespołu, to także 55-lat jego działalności. Efektem tej pracy jest Zespół Regionalny "Pszczyna", który jest dla mnie wzorem czystości kultury ludowej, z którego biorą przykład inne zespoły - mówi Krystian Szostak, który przypomniał także, jak w latach 70. zespół "Pszczyna" własnymi rękoma budował skansen. - Członkowie zespołu na własnych barkach znosili belki, zwozili obiekty z różnych miejscowości. Budowali go sami, nie będąc specjalistami w budownictwie - dodał.

W ręce gości trafiły podziękowania - pamiątkowe fonoteki z wydanymi do tej pory przez zespół płytami. Była to też okazja do promocji filmu "Zopusty na Rudziczce", który zespół Pszczyna nagrał specjalnie z okazji jubileuszu. Urodzinowy występ zespołu mieszkańcy mogli podziwiać w niedzielę podczas XXXIX Spotkań pod Brzymem.

Przypomnijmy, że Zespół Regionalny "Pszczyna" powstał w 1960 roku przy klubie spółdzielczym w Pszczynie, założony przez Aleksandra Spyrę.

Prezentuje on folklor niestylizowany Ziemi Pszczyńskiej. W skład zespołu wchodzi grupa taneczna, kapela i chórek. W repertuarze zespołu mieszczą się zapomniane tańce i zabawy ludowe, z archaicznym "moikiem" na czele. W roku 1971 zespół został laureatem Nagrody II stopnia Ministra Kultury i Sztuki. Występował ponad 30-krotnie w wielu krajach Europy od Rosji, Węgier, Rumuni, Czechosłowacji po Niemcy, Holandię, Belgię, Szwajcarię, propagując kulturę ludową regionu pszczyńskiego.

Zespół jest współorganizatorem cyklicznej imprezy plenerowej, przeglądu zespołów i twórców ludowych ziemi pszczyńskiej "Spotkania pod Brzymem". Stale utrzymuje kontakt z zaprzyjaźnionymi zespołami regionalnymi z Czech i Niemiec. W ciągu ponad półwiecza przez zespół przewinęło się ponad 150 osób. Zespół obecnie prezentuje się w dwóch programach. Poza tradycyjnym pszczyńskim zespół występuje także w bardzo żywym i skocznym układzie tańców cieszyńskich.

new / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.