Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 8 grudnia 2014
  • 16 grudnia 2014
  • wyświetleń: 3785

"Wierzę w lepszy świat" w 13

Piątkowe spotkanie z cyklu "Poezja i muzyka pod 13" upłynęło pod hasłem "Wierzę w lepszy świat". Ten lepszy świat to nasze plany, marzenia, nadzieje, a przede wszystkim wielka dawka optymizmu. A tej nie zabrakło w żadnej minucie tego spotkania, bo, jak powiedział Phil Bosmans "Cuda świata można znaleźć we własnym ogrodzie"

Starannie przygotowany program sprostał chyba oczekiwaniom przybyłych gości, bo nie kryli zadowolenia i nie szczędzili pochwał po zakończeniu spotkania. A było czego posłuchać. Wiersze Adama Asnyka, Józefa Barana, Tadeusza Śliwiaka, Jana Brzechwy, Haliny Poświatowskiej, Leopolda Staffa, Czesława Miłosza, Jana Twardowskiego, Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej, Witolda Woroszylskiego, Karola Wojtyły recytowali: Dorota Pławecka, Elżbieta Jasińska, Marcin Piech, Michał Pudełko i Renata Zborowska.Do tego piosenki pokazujące ten "lepszy świat" w wykonaniu Patrycji Sołtys, Karoliny Olszowiec, Doroty Bieniek, Agatki Szwedki, Aurelii Uszok (której na pianinie akompaniował Adrian Pistelok), Grzegorza Wuwera w towarzystwie grającego na gitarze syna Tomka, Magdy Kawki, Grzegorza Szwedki i Renaty Zborowskiej oraz zespołu Vocal Senior pod kierunkiem Jadwigi Masny.

"Wierzę w lepszy świat" w 13 - 12.12.2014 · fot.


Trzydzieste pierwsze spotkanie stanowiło podsumowanie kolejnego roku prezentacji najładniejszych tekstów poezji polskiej w wydaniu mówionym i śpiewanym. Przypomnijmy, że celem tych spotkań jest propagowanie pięknego, mądrego słowa poetyckiego, które wyszło spod pióra znanych i uznanych w literaturze polskiej twórców.

Starannie wybrane i dobrane do konkretnego tematu teksty uzupełnione o utwory poezji śpiewanej mają przybyłym gościom przynieść chwilę ukojenia i wytchnienia od codziennych kłopotów oraz zachęcić do zastanowienia się nad problemami, jakie na każdym spotkaniu są poruszane.

Wieczory te mają już swoich stałych odbiorców. Godzina spędzona w tak miłej, sympatycznej i kameralnej, niemal rodzinnej atmosferze sprzyja kontemplowaniu myśli zawartych w prezentowanych tekstach. Staramy się pokazać, że poezja polska ma charakter uniwersalny i w twórczości największych poetów znaleźć można wiele treści związanych z proponowanymi przez nas tematami. A polskie piosenki ( i te najnowsze i te najstarsze) charakteryzują się mądrymi wartościowymi tekstami.

Warto raz w miesiącu poświęcić godzinkę na spotkanie z tą poezją. Przynajmniej tak twierdzą ci, którzy pojawiają się w "13"w miarę regularnie.

"Świat to trudne miejsce. Jemu nie zależy. Choć nie żywi nienawiści do ciebie i do mnie, nie darzy nas tez miłością. Dzieją się na nim rzeczy straszne, których nie można wytłumaczyć. (...)Pamiętaj jednak, żeby robić swoje..."(S. King)

Już dziś zapraszamy na kolejne spotkania od stycznia.

43-200 Pszczyna
ul. Piastowska 1

tel. 032 2104551

Renata Zborowska

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA