pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 6 maja 2013
  • 22 maja 2013
  • wyświetleń: 4356

Poezja i muzyka: z piosenką w tle

Siedemnaste spotkanie z "Poezją i muzyką pod 13" upłynęło pod znakiem piosenki. Motywem przewodnim był wiersz Marii Konopnickiej "Śpiewać".A gdy śpiewać, to już śpiewać
Od serca, od ucha!
Piosnka wraca, krew gorąca
Żywym zdrojem bucha.
Pieśń - nie woda, mocy doda,
Jak Piastowe miody...
Tyle życia, co serc bicia,
Co w pieśni pogody!


Poezja i muzyka: z piosenką w tle - 17.05.2013


O piosence i jej znaczeniu z życiu każdego człowieka traktowały też utwory Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Ludwika Jerzego Kerna recytowane przez Paulinę Szczepańczyk, Klaudię Gielatę, Piotra Błauta, Renatę Zborowską i Michała Pudełko.

Program rozpoczął się zachętą do słuchania piosenek (refren "Komu piosenkę"), a potem kilka informacji na temat pieśni, piosenek i śpiewania, a następnie uczta dla ducha czyli poezja mówiona i śpiewana.

Słuchaliśmy cudnej piosenki "Zdumienie" w wykonaniu Artura Wali, "Moje serce to jest muzyk" śpiewanej przez Paulinę Mikę. Najmłodsze wokalistki przekonywały, że piosenka jest potrzebna w życiu każdemu ("Rytm i melodia" -Wiktoria i Patrycja Sołtys oraz "Piosenka odmieni ci świat" -Julia Biela). Aurelia Uszok sięgnęła po klasykę i zaśpiewała przebój Hanki Ordonówny "Nie wierzę piosence". Mało znany utwór z tekstem Wojciecha Młynarskiego "Piosenki, z których się żyje" przedstawiła Renata Zborowska, a podsumowaniem rozważań był dość zabawny tekst Andrzeja Poniedzielskiego do muzyki Wojciecha Borkowskiego "Ale piosenka".

Akompaniatorzy to Anna Smołka, Wojtek Niedźwiedź i Kacper Wieja (gitara) oraz w roli perkusji - publiczność.

Na zakończenie jak zwykle złota myśl dla wszystkich: "Życie bardzo przypomina piosenkę. Na początku jest tajemnica, na końcu - potwierdzenie, ale to w środku kryją się wszystkie emocje, dla których cała sprawa staje się warta zachodu".

Dziękujemy wszystkim za obecność i wspaniałą reakcję. Cieszy nas każdy przejaw zadowolenia widzów, a piątkowi nie szczędzili słów pochwały. Wierzymy, że naszym programem sprawiamy gościom przyjemność.

Na następne spotkanie zapraszamy 7 czerwca. Poświęcimy je rodzinie. Tym razem rozpoczniemy o 18.00, gdyż dodatkową atrakcją będzie wernisaż prac Ewy Pieronkiewicz i spotkanie z autorką.

Pszczyńskie Centrum Kultury

43-200 Pszczyna
ul. Piastowska 1

tel. 032 2104551

Renata Zborowska

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.