Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 24 października 2012
  • wyświetleń: 3644

Aleksander Spyra wyróżniony

Aleksander Spyra znalazł się w gronie laureatów Nagrody im. Karola Miarki. To wyróżnienie marszałków województw opolskiego i śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i nauki.

Jubileusz Muzeum Prasy Śląskiej
Aleksander Spyra z burmistrzem Dariuszem Skrobolem podczas jubileuszu Muzeum Prasy Śląskiej.


Wyróżnienia wręczono we wtorek w Filharmonii Opolskiej w Opolu osobom, które upowszechniając wiedzę i kulturę, wzbogacają tym samym dorobek województw opolskiego i śląskiego. Nagroda przypomina też postać Karola Miarki - urodzonego w Pielgrzymowicach wybitnego działacza narodowego na Górnym Śląsku.

Aleksander Spyra jest artystą plastykiem, muzykiem; znanym na ziemi pszczyńskiej społecznikiem. Jest założycielem zespołu regionalnego "Pszczyna" i Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, związanym też z pszczyńskim skansenem oraz Muzeum Prasy Śląskiej.

W ciągu 30 lat Nagrodą im. Karola Miarki uhonorowano 119 wybitnych osobistości. Wśród dotychczas nagrodzonych są m.in. twórca Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk prof. Stanisław Hadyna, kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar, senator i folklorysta Dorota Simonides, emerytowany ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol, metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup ewangelicki Tadeusz Szurman, demograf prof. Robert Rauziński oraz wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek.

new / pless.pl

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.