pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 29 września 2008
  • wyświetleń: 1825

Malarsko-fotograficzny Peron artystyczny

3 października o 12.00 w Gminnym Domu Kultury w Kobiórze w "Galerii na Piętrze" odbędzie się otwarcie wystawy poplenerowej "Peron artystyczny".

Malarsko-fotograficzny Peron artystyczny
fot. Piotr Kaczmarczyk


Dom Kultury w dniach od 7 do 10 września był organizatorem projektu "Malarsko–fotograficzne spotkania kulturalne krajów wyszehradzkich – Peron artystyczny". Był to plener, w którym uczestniczyli twórcy profesjonalni oraz amatorzy państw wyszehradzkich, reprezentowani przez Kobiór oraz jego miasta partnerskie: Sternberk – Czechy, Dobsina – Słowacja, Sojoszentpeter - Węgry. W przedsięwzięciu udział wzięło 10 malarzy i 10 fotografików, w swoich pracach pokazali własną wizję dworców kolejowych powiatu pszczyńskiego.

Peron Artystyczny jest organizowany przez Gminny Dom Kultury w Kobiórze w partnerstwie z: Gminą Kobiór, miastem Sternberk, miastem Dobsia, miastem Sajoszentpeter, Starostwem Powiatowym w Pszczynie oraz Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Katowicach.

Celem głownym była wspólna praca oraz zapoznanie z dziedzictwem kulturowym, jakim są zabytkowe dworce kolejowe (między innymi Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej) na terytorium Polski, Czech i Słowacji. Tematem głównym pleneru były dworce kolejowe powiatu pszczyńskiego. Artystom udostępnione zostały zostały dworce w: Kobiórze, Radostowicach, Suszcu, Warszowicach, Goczałkowicach-Zdroju oraz Pszczynie.

Projekt docelowo obejmie swoim zasięgiem, także miasta: Sternberk, Dobsina, Sajoszentpeter, gdzie następnie odbędą się wystawy prac powstałych podczas działań artystycznych w Kobiórze. Projekt został realizowany dzięki dotacji i przy wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego, Urzędu Gminy Kobiór, Starostwa Powiatowego w Pszczynie, Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach oraz PKP S.A.

W "Galerii na piętrze" Gminnego Domu Kultury wystawę można oglądać w dniach od 4 do 31 października w godzinach od 10.00 do 18.00. Po Kobiórze wystawa na miesiąc powędruje do każdego z miast partnerskich. W lutym 2009 prace powstałe na plenerze zobaczyć będzie można w Regionalnym Ośrodku Kultury w Katowicach.

Piotr Kaczmarczyk

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.