Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 30 kwietnia 2008
  • wyświetleń: 5424

Konkurs Ortograficzny w Goczałkowicach

29 kwietnia bieżącego roku w Gimnazjum w Goczałkowicach-Zdroju odbył się już IX Międzygimnazjalny Konkurs Ortograficzny o tytuł "Mistrza Ortografii Ziemi Pszczyńskiej".

Konkurs Ortograficzny w Goczałkowicach


W konkursie rywalizowało 19 uczniów z 10 gimnazjów. Byli przedstawiciele gimnazjów z: Suszca, Woli, Kobióra, Kryr, Czechowic-Dziedzic, Pszczyny i Goczałkowic-Zdroju. Komisji konkursowej przewodniczyła mgr Sylwia Dziędziel-Penszor z Gimnazjum nr 4 w Pszczynie.

Z dyktandem konkursowym najlepiej poradziła sobie Agata Wicher - uczennica z Gimnazjum nr 2 w Pszczynie. II miejsce zajął Mateusz Klaja z Gimnazjum w Kobiórze, a III miejsce uzyskały: Marta Płanak z Gimnazjum nr 1 w Pszczynie i Patrycja Sojka z Gimnazjum w Goczałkowicach-Zdroju.

Dyrektor goczałkowickiego gimnazjum - pani Beata Smolarek wręczyła wszystkim uczestnikom dyplomy oraz drobne upominki ufundowane przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, a zwycięzcom również nagrody książkowe. Mistrzyni - Agata Wicher - otrzymała okolicznościowy medal. Organizatorzy zapraszają do zmagań z ortografią w kolejnych edycjach konkursu.

Monika Mrzyk

--------------------------------------

Poniżej tekst dyktanda, z którym mogą się zmierzyć wszyscy zainteresowani:

Goczałkowice - Zdrój - nasza "mała ojczyzna"

Goczałkowice-Zdrój to malownicza miejscowość gminna położona na Górnym Śląsku, w powiecie pszczyńskim. Jak głosi legenda, nazwa miejscowości wywodzi się od imienia rycerza Goczała, który otrzymał tu ziemię za czyny wojenne i zasługi na polach bitewnych. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem jego potomkowie przybrali miano Goczałkowiczów, a miejscowość, w której żyli, nazwali Goczałkowicami.

Trudno jest ustalić dokładną datę założenia miejscowości. Najstarsze źródła pisane pochodzą z tysiąc trzysta dwudziestego szóstego roku, ale wieś ma niewątpliwie starszy rodowód, o czym świadczą prace polskich i niemieckich historyków. Historia miejscowości sięga czasów piastowskich, jej początków należy szukać na przełomie trzynastego i czternastego wieku.

Goczałkowice-Zdrój położone są w Kotlinie Raciborsko-Oświęcimskiej, w dolinie górnej Wisły, kilometr od jej brzegu. Od południowego wschodu otaczają je pasma Beskidu, od północy rozlegle Lasy Pszczyńskie i faliste płaskowyże. Dużą powierzchnię gminy zajmują lasy, stawy rybne i zbiornik retencyjny Jezioro Goczałkowickie, będący głównym źródłem wody pitnej dla Górnego Śląska. Miejscowy klimat posiada cechy podgórskie o kojącym i w miarę tonizującym działaniu. Temperatura powietrza jest wyższa od temperatury sąsiednich miejscowości.

Goczałkowice-Zdrój są przede wszystkim miejscowością uzdrowiskową. W ciągu roku przebywa tu około dziesięciu tysięcy kuracjuszy. Jest to największy ośrodek lecznictwa reumatologicznego w województwie śląskim. Uzdrowisko leczy między innymi: schorzenia reumatologiczne, schorzenia pourazowe narządów ruchu, niektóre schorzenia układu nerwowego.

Gmina Goczałkowice jest też na pewno atrakcją sportową. Można korzystać z hali sportowej, basenu, boiska piłkarskiego. Turyści mogą również swobodnie przejść lub przejechać na rowerze po koronie zapory. Ponadto każdy niemal podróżnik dzięki PKP może dojechać stąd do wymarzonych miejsc w Polsce. Może wybrać się w Góry Stołowe, Kotlinę Kłodzką czy na półwysep Hel. Planując podróż, trzeba wziąć pod uwagę opóźnienia pociągów, które zdarzają się nieraz i powodują, iż pasażerowie zaczynają się niecierpliwić.

Chyba wszyscy goczałkowiczanie są dumni ze swojej miejscowości. Każdy Ślązak, niby-Ślązak, a może nawet Małopolanin, warszawianin, nowojorczyk czy Rosjanin powinien zwiedzić tę nie najmniejszą i niezwykle atrakcyjną śląską miejscowość.

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA